Saturday 22rd July 2017

Bingley Show

2017

Our Sponsors

 

Handicrafts - 2014 Show - Review

 

Once again the Handicraft Section proved popular at the 2014 show with over 900 entries across the baking, preserves, children’s, knitting, handicraft, art and photography classes. These entries made for a spectacular display much admired by visitors and judges alike.

 

The list of classes for the 2015 show can be downloaded from the link below. The full schedule and entry form will be available online soon and paper versions will be sent out in May.

 

The committee would like to thank everyone who made the day a success – exhibitors, judges and stewards. If you have any feedback or suggestions, please email bingleyshowhandicraft@hotmail.co.uk.

 

A full list of trophy winners can be found below.

We had a fabulous array of photographs including many from the Tour de Yorkshire and some imaginative entries ‘beginning with R’. The handicraft and knitting sections included the ever popular and creative knitted groups, some imaginative ideas for what to make from an old pair of jeans and the community group classes. The community group entries proved popular with visitors and included embroidered fish and leaves, a knitted David Hockney image, a beautiful rug and knitted bike.

Displays

 

As ever there was a mouth-watering display of baking and preserves. In the children’s section, there were colourful displays of lion masks, posters, birthday cards, sewing, waste packaging models, edible necklaces, decorated wooden spoons and much more made by children including 61 children from year 5 at Eldwick Primary school.

Family Affair

 

For many people, entering the handicraft section is a family affair, sometimes with family members competing against each other in the same class…

Three Generations - Rebecca Herd (granddaughter), Marjorie Hardaker and Linda Herd (daughter) – with their prize winning exhibits from the homecraft section.

Another Three Generations – Amanda Newman (daughter), Dawn Dawson (daughter), Georgina Dawson (granddaughter) and Norma Royston who all won prizes at the show.

Mrs D Thompson and her daughter Julie Davies who compete against each other in the fruit scone class – this year daughter Julie had the upper hand coming first and her Mum came second.

Mrs D Thompson and her daughter Julie Davies who compete against each other in the fruit scone class – this year daughter Julie had the upper hand coming first and her Mum came second.

Trophy Winners 2014

Homecraft Section - Jean Mary Smith Trophy

Awarded to the most outstanding exhibit in classes 1 - 19 inclusive – Dee Covell

 

Preserves Section

Awarded to the best exhibit in the preserve section – Dee Covell

Junior Section (12-18 Yrs) - John S Driver Cup

Awarded to the most outstanding exhibit in the 12-18 year classes – Abbie Nott

 

Abbie who won a trophy for her denim bag made for the class ‘something new from something old’.

Junior Section (7 - 11 Years)

Awarded to the most outstanding exhibit in the 7-11 years classes – Claire Rylatt

 

Claire is pictured with her trophy winning butterfly entered in the ‘something made from a twig’ class.

Junior Section (6 years and under)

Scott Challenge Trophy

Awarded to the most outstanding exhibit in the 6 and under year classes – Grace Huntington

 

Grace is pictured with her trophy winning ‘collage made from natural materials’.

Knitting Section - Handicraft Committee Cup

Awarded to the most outstanding exhibit in the knitting classes – Alice Brett

 

Alice is pictured with her trophy winning knitted group of fruit.

Art Section - The Holgate Press Trophy

Awarded to the most outstanding exhibit in the art classes – John Jamieson

 

The winning artwork is pictured.

 

 

Handicraft Section

Margaret Rowling Plate

Awarded to the most outstanding exhibit in the handicraft classes – Airedale Ruggers  (No photograph)

Photography Section - Kay Adams Trophy

Awarded to the most outstanding exhibit in the photography classes – Tracy Laycock

 

Tracy, who won a trophy for this photograph in the sport class, is pictured along with he winning entry.

Photography Section

John Paul Addyman Trophy

Awarded to the most outstanding exhibit in the class for a group of 4 photographs – Andy Macdonald

 

Andy's theme was 'Seasons'.

John Squared Trophy

Awarded to the quirkiest exhibit in the handicraft marquee – LD Booth

 

 

Other Info

 

Adrian and Julie Ramsden and family presenting the new trophy to Handicraft Section Chairman Laura Hempel – the trophy was given in memory of their fathers both of whom were called John – the trophy will be known as the ‘John Squared Trophy’ and will be awarded annually to the quirkiest exhibit in the handicraft marquee.

Judging taking place...

View across marquee during judging...

President Stephen Priestley with his wife Ruth visiting the marquee along with his family who are involved in the handicraft section – from left (in white coats), niece Bethany Warin, mother-in-law Jean Warin and niece Laura Hempel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright 2016 - Bingley Show - All Rights Reserved - Information displayed is subject to change without notice and Airdale Agricultural Society cannot be held responsible for its accuracy.